Ida-Virumaa 2016.aasta klassiõpetaja – õpetaja Eda Välimets

30.septembril toimunud maakondlikul õpetajate päeval hindas Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit koostöös Ida-Viru Maavalitsusega parimaks 2016.aasta klassiõpetajaks õpetaja Eda Välimetsa.

Eda Välimets on õpetaja, kes on oma ala meister ning kelle kohta võib öelda tõeline maa sool. Ta laseb õpilastel ise avastada, nuputada, küsida, seletada ja luua. Ta on valmis kätt ulatama, kuid üksnes siis, kui abi on möödapääsmatu. "Vaata!", "Kuula!", "Mõtle!", "Püüa!", "Prooviks õige teistmoodi?" nii juhatab tema.

Õpetaja Eda väärtustab õpilaste individuaalsust ja eripära, koostades ja kombineerides õpilaste õppimisviisile sobivaid õppematerjale. Õpetajana on Eda väga loov ja seetõttu on ta tunnid  huvitavad, loomingulised, erinevaid aktiivvõtteid hõlmavad. Tal on pikk kogemus erivajadustega laste õpetamisel.

Selleks, et tekitada õpilastes kodukoha vastu huvi, siis õpetaja Eda Välimetsa eestvedamisel ja juhendamisel koostasid gümnaasiumiastme õpilased Inete Hinno ja Emely Sulg 2016.aastal praktilise uurimustöö „Iisaku aabits“ I kooliastmele.

Koos õpilastega on ta uurinud Iisaku ajalugu, loodust, vaatamisväärsusi.  Aabits sisaldab jutukesi, fotosid, joonistusi, erinevas raskusastmes ülesandeid

Õpetaja Eda oskab õpilasi innustada ja leida igas lapses üles ande. Tema moto on, kui teha, siis ainult hästi. Tema õpilaste esinemiskavad, konkursitööd jms on alati suurepäraselt ettevalmistatud.

Õpetaja Eda eestvõttel on ilmunud neli aastat algklassileht "Käps tegutseb". Lisaks õpetaja poolt juhendatud väikestele reporteritele teevad ajalehele kaastööd ka lapsevanemad. Algklassileht "Käps tegutseb" võitis 2015.aastal Noorte Meediaklubi koolinoorte meediakonkursil põhikoolide arvestuses I koha.

2016.a võttis õpetaja Eda 2.klassiga osa SA TÜ Kliinikumi Lastefondi videokonkursist „Kolm võimalust head teha“. Esitatud video osutus üle 10-liikmeliste gruppide kategoorias võitjaks. Lisaks otsustas žürii kõigi konkursil osalenud tööde seast hinnati kokkuvõttes maksimumpunktidega parimaks Iisaku Gümnaasiumi 2. klassi võistkonna video.

Õpetaja Eda Välimets on osav kaasama nii kolleege kui lapsevanemaid. Õpetaja Eda on hea suhtleja ja organisaator. Tal teravat silma ja head vaistu, et näha, milliste tegevustega saaks kaasata nii kolleege kui ka lapsevanemaid.

Ta on koos lapsevanematega korraldanud klassiõhtud, teatrikülastusi ja ekskursioone. Lapsevanemad on vabatahtlikult olnud abiks nii algklassilehte artiklite kirjutamisel kui ka kooli ürituste korraldamisel. Näiteks kooli olümpiamängudel aitasid tema õpilaste lapsevanemad õmmelda kostüüme, õpetasid lastele võimlemiskava.

Ta on kolme naaberkooli õpetajate vahelise võrkpallivõistluse „Naeruteaapia“ võistkonna liige.

Õpetaja Eda on paindlik: vastavalt eesmärgile ja teemale võib ta õpetada nii ainult kriidi ja tahvli kui ka digivahenditega. Ta on klassis teinud filme, osaleb lastega Pranglimises, KIK-i loodusviktoriinidel.

Peast arvutamise huvitavamaks tegemiseks võtab õpetaja oma õpilastega osa üleriigilisest veebipõhisest matemaatikavõistlusest 10Monkeys ehk Matetalgud. Võistluse periood on pikk: alates 2.veebruarist kuni 24.aprillini. Siin on väga oluline õpetaja Eda oskus hoida üleval laste huvi ja innukust. Eelmisel õppeaastal võistles 1.-2.klasside arvestuses 410 võistkonda. Õpetaja Eda Välimetsa 1. klassi õpilased saavutasid väga kõrge 6. koha.

Õpetaja Eda Välimets on Iisaku Gümnaasiumis töötanud 30 aastat.

Ta on konkreetse jutuga, asjalik ja sõnapidaja ja mõnusa huumorimeelega. Ta on alati valmis teisi abistama ega hoia oma rikkalikke oskusi, teadmisi ja kogemusi vaka all.

Teda on mitmel korral valitud õpilaste poolt lemmikõpetajaks. Nii õpilased kui ka kolleegid hindavad enim tema asjalikke teadmisi, muhedat, vahel ka riukalikku meelt ja rahulikkust. Tal jätkub energiat ja teotahet igat liiki klassiväliste ürituste jaoks.

Kokkuvõtvalt võib öelda, Eda Välimets on õpetaja, kes teeb liigse reklaami ja kärata ja rinda ette ajamata ära kõik vajaliku ja veidi rohkemgi ning on alati valmis aitama nõu ja jõuga. Ta on inimene, kellega võib luurele minna – tema juba alt ei vea ning nalja saab ka kindlasti.