MTÜ Robootika viis läbi robootika töötubasid

Ürituse "Mobiilne kevad" raames külastas 22. mail meid MTÜ Robootika, kes viis õpilastele läbi robootika töötubasid.

Lastelt küsiti, mis nende arvates robot üldse on ja mis võiks olla robootika kolm reeglit. Need kes õigesti vastasid ja aktiivselt osalesid, said ka suu magusaks.

Arutlusele tuli ka näiteks fakt, et me puutume igapäevaelus tihti kokku robotitega ilma et me seda endale teadvustaks. Näiteks toodi selline seade nagu pesumasin, mida võib tänapäeval paljudest kodudest leida. Üldjuhul me ei mõtle lihtsalt sellest kui robotist, kuid kui lähemalt uurida, siis pesumasinal on ju olemas kontroller (n.ö. aju, mis kontrollib masinat) ning andurid, (millega mõõdetakse vee temperatuuri, pöördeid jms.) ja meil on võimalik kasutada erinevaid pesemise programme. Me enamasti ootame, et robot peaks liikuma või siis olema hästi suur ja keeruline, kuid tegelikult on ka näiteks suitsuandur robot.

Näidati ka päris mitut väikest robotit, mis olid tehtud LEGO Mindstorms komplektitega (mõni sõitis mööda lava ringi, teine sorteeris eri värvi palle ilmakaarte järgi jne.).

Õpilastele demonstreeriti ka ühte inimese kujulist robotit. See robot pandi tantsima ja seletati, et kuigi inimese jaoks võib mõni tantsusamm väga lihtne tunduda, siis panna robotit seda sama sammu tegema on hoopis keerulisem. Tänu paarile vabatahtlikule publiku hulgast demonstreeriti, et ka vastupidine on tõene… mõne liigutusega saab robot paremini hakkama kui inimene.

Lõpetuseks näidati ka videoid LEGO robotite võistlustest. Näha oli, et sellega tegeleb hästi palju erinevaid inimesi… sõltumata vanusest, soost või muudest näitajatest ja eelkõige kui lõbus see asi nende jaoks oli. Paljudele tuli ilmselt üllatusena, kui palju rahvast nendel võistlustel oli ja ka fakt, et võitjaid autasustati kuldmedaliga ning vahel isegi karikaga.

Toimus kaks töötuba, kus õpilased said proovida ise robotit programmeerida. Esimene töötuba oli veidi lihtsam. Seal tuli programmeerimiseks lihtsalt blokid ekraanile vedada ja sinna blokki paar numbrit panna (näiteks kui pikalt robot sõidab). Ülesandeks oli siis programmeerida robot nii, et see lava peale pandud takistustest mööda sõidaks ja lõppu jõuaks. Teine töötuba oli veidi keerulisem, sest seal tuli robotit programmeerida juba teksti kasutades. Õpilastele oli ette antud 2-3 käsku ja neid kasutades pidid nad valmis trükkima sellise programmi, mis eelpool nimetatud takistusraja edukalt läbiks.

Kokkuvõttes oli väga huvitav üritus ja rohkem pilte sellest on võimalik vaadata IG kodulehel asuvas galeriis.